З кінця березня 2023 року Правила ввезення тварин до Польщі та загалом до країн ЕС повернулися до правил, які діяли до війни (до 2022 року). Тому підготувала для вас об’ємний пост про перетин кордону Польщі з домашніми улюбленцями. Чесно кажучи, якщо б не було свого досвіду, я б не наважилася на це. Готуючись до подорожі зі своїм песиком прийшлось перечитати багато інформації та познайомитися з новими послугами та закладами в галузі ветеринарії. Я з радістю поділюся своїм досвідом з вами, тому що знаю, як складно розібратися з вимогами, необхідними документами та послідовністю, що за чим потрібно робити.
Перш за все напишу перелік документів, які потрібні власнику домашньої тварини для перетину польського кордону, а потім вимоги та термін їх дії. Я перетинала кордон Україна-Польща (пункт пропуску Ягодин) на автомобілі. Для цього обов’язково потрібно оформити Зелену карту. Краще та дешевше це зробити заздалегідь. Я отримала Зелену карту за допомогою ресурсу Hotline.finance , відправивши заявку та сплативши, через 5-10 хвилин вже мала на електронній пошті Зелену карту. Її потрібно тільки роздрукувати і взяти з собою.
Документи для перетину кордону з домашнім улюбленцем:
Далі зупинюсь на кожному пункті окремо. Буду писати в тій послідовності за якою потрібно робити. Принаймні я діяла за такою схемою.
Якщо у вас ще немає міжнародного паспорта, як було у мене, то перш за все собачку (кішку, тхора) потрібно чипувати. Це обов’язкова процедура для виїзду за кордон. Чип це мікросхема, розміром з зернятко, що вживлюється під шкіру в області лопаток. У Леона (ім’я мого песика) чип вживили у ліву лопатку, під холку. Де знаходиться чіп, варто запам’ятати, ця інформація знадобиться вет. лікарю, який буде заповнювати міжнародний паспорт (про нього згодом).
Чіп містить у собі унікальний номер, який складається із 15 цифр. Багато кого цікавить навіщо він потрібен. Справа в тому, що зчитавши чип можна ідентифікувати тварину, наприклад, при в’їзді за кордон, при відвідуванні лікаря, коли песик загубився. Окрім цього чип містить інформацію про власника, його телефон та адресу.
Процедуру чипування можна здійснити у будь-якому віці, наприклад, Леону зараз 7 років. Процедура досить швидка та не болісна. Головне гарно тримати тваринку.
Щоб здійснити чипування потрібно звернутися у державну або приватну вет. клініку. Я дізнавалась вартість там і там. У Києві ціна від 400 грн. Але є вет. лікарні в Києві, Одесі, Львові що роблять це безкоштовно. Я зверталась туди за попереднім записом, але черги як такої не було. Нижче напишу контакти.
Вкінці нам видали наліпки зі штрих-кодом та номером чипа, що потрібно вклеювати в міжнародний паспорт (якщо ви вже маєте його то наліпку зразу вклеять туди). Цей номер потрібно зареєструвати в Єдиній міжнародній базі тварин. Для цього потрібно скачати на телефон один із додатків:
Я реєструвалася за допомогою першого додатку. Нічого складного. Якщо будуть питання пишіть.
Міжнародний Ветеринарний паспорт
Перетин кордону здійснюється за міжнародними ветеринарним паспортом, який дає право подорожувати по всьому світу.
Так як у Лена був звичайний вет. паспорт, де вказані усі вакцинації, але він не сприймається країнами ЕС, тому після чипування, ми зайнялися оформленням міжнародного ветеринарного паспорта. Його можна отримати тільки в державній ветеринарній лікарні. Нажаль, у таких закладах зазвичай, немає попереднього запису, тому приїхали за годину раніше, щоб зайняти чергу та довго не чекати. На щастя великого ажіотажу не було. Оформляти паспорт можна у будь-якій державній клініці вашого міста. У Києві ми обрали найближчу. Я взяла з собою на всякий випадок Леона, але він був не потрібен, тому якщо тільки за паспортом, то можна без тваринки.
З собою потрібно мати:
Оформлення паспорту ветеринарним лікарем зайняло приблизно 30 хвилин. Вартість послуги 400 грн.
Щодо фото. Раніше це було не обов’язково. Зараз, за правилами, фотографія тваринки повинна бути вклеєна у міжнародний паспорт.
Після чипування та оформлення міжнародного ветеринарного паспорту наступним нашим кроком була вакцинація. Вона повинна бути вклеєна в міжнародний вет. паспорт, тому варто спочатку отримати його, а потім робити вакцинацію або одночасно. І ще одне, вона повинна бути зроблена не раніше чим чип. Тобто, спочатку чип, потім паспорт і вакцинація (можна одночасно).
Вакцинацію можна проводити у будь-якій ветеринарній клініці вашого міста у державній чи приватній. Вакцинація при поїздці до Польщі та в країни ЄС повинна проводитися сертифікованими вакцинами, наприклад, Bayovac, Biocan, Nobi-Vac, Rabies, Virbagen тощо. Зазвичай ними і вакцинують. Повний перелік можна знайти в інтернеті.
Після вакцинації етикетки від вакцин з номером та серією мають бути вклеєні в міжнародний ветеринарний паспорт та завірені печаткою ветеринарної служби, а також обов’язково мають бути вказані дати щеплення і підпис лікаря. Зверніть увагу, що вакцинувати тварину допустимо не раніше 3-місячного віку!
Термін дії вакцини проти сказу – 1 рік. Ревакцинацію потрібно робити не пізніше чим за день до закінчення терміну дії минулої.
Тваринку потрібно вакцинувати не пізніше ніж за 1 місяць до перетину кордону (від’їзду). Вакцинуємо від сказу після процедури чипування, ще раз нагадаю, щоб не забули.
Як і обіцяла даю адресу де проводять безкоштовно вакцинацію, чипування та стерилізацію для тваринок. Я скористалася послугою безкоштовної вакцинації та чипування у Києві у клініці доктора Медвєдєва, все на рівні. Тому, з свого досвіду пишу вам контакти де проводиться програма безкоштовної вакцинації, стерилізації та чипування тварин:
Київ
Харків
Львів
Одеса
Дзвоніть, уточнюйте в Києві програма працює.
Титри на сказ, напевне, найзаплутаніша та найобговорюваніша тема у власників, які перетинають кордон зі своїми улюбленцями. Але якщо розібратися, нічого складного в їх розумінні немає. Зараз, щоб перетнути кордон з Польщею та іншими країнами ЕС, вони обов’язкові. Це найзатратніша процедура з усіх вищевказаних.
Коли пройшов місяць після вакцинації Леона (потрібно, щоб пройшло 30 днів) наступним нашим кроком було отримати довідку на наявність антитіл до вірусу сказу. Бажано робити її як найшвидше, тому що, чим більше часу пройде після вакцинації, тим менший показник антитіл.
Обов’язкові умови для взяття крові на наявність титрів антитіл до вірусу сказу:
Де можна зробити титри на сказ? У Києві це можливо у двох закладах, я дзвонила до обох, вартість (+- ) однакова, тому вибрала де ближче:
На Волинську потрібно приїздити із заздалегідь взятою кров’ю, тому що вони не беруть кров, а тільки роблять дослідження на титри. В Неоветлаб є можливість здати кров на місці. Вартість 300 грн. На їх оф. сайтах є повна інформація.
Я обрала Неовет, тому що територіально було зручніше туди їхати. Вирішила здати кров у ветеринарній лікарні біля дому (можна у будь-якій) і відвести самотужки. У вет. лікарні лікар взяв кров у Леона та оформив супровідний лист. Для цього потрібно взяти міжнародний ветеринарний паспорт тварини. Після чого я отримала пакунок (пробірку і супровідний лист), який відвезла в Ноевет. Була одна обов’язкова умова – встигнути доставити зразок крові, протягом 3 годин з моменту взяття аналізу. В Неовет віддала пакунок та сплатила послугу. Результат дослідження отримала через 10 днів. Я обирала не швидкий спосіб, але кому потрібно терміново, є така можливість. Відповідно, вартість буде більша.
Вартість: Взяття крові у вет. клініці та оформлення супровідного документу – 170 грн.
Титри на сказ (Неовет) – 2000 грн.
Через 10 днів я отримала результат лабораторного дослідження. Видається на офіційному бланку з голограмою, печаткою та підписами (див. вище). У документі вказана інформація на українській та англійській мові про:
Термін дії довідки 1 рік, але її дія продовжується, у разі щорічної вакцинації від сказу. Вона повинна бути проведена не пізніше ніж на 364-й день після попередньої.
Нажаль Україна входить до третіх країн для яких вимагають не тільки титри, а і карантин. На мій погляд, це сама геморойна проблема. Тому що, прискорити карантин не можливо, а чекати потрібно 3 місяці з дня отримання титрів. Тому хто планує перетинати кордон з тваринкою, не втрачайте час, і робіть вищевказані маніпуляції заздалегідь. Правила ввезення тварин до Польщі та країн ЄС постійно міняються, але наразі є добра новина! Зараз до Польщі пускають без витримки 3-ьох місячного карантину (вкінці є посилання на офіційне джерело), але обов’язково з титрами від сказу, який відповідає нормі, писала про це вище.
Без обробки песика або котика пропустять через кордон, але можуть помістити на карантин, тому краще зробити тваринці обробку від глистів, кліщів та блох. Процедура проводиться у будь-якій ветеринарній лікарні, не раніше чим за 48 годин до від’їзду, можна поєднати з отриманням вет. свідоцтва за формою Ф1.
Обробка тваринки підтверджується відмітками у міжнародному паспорті: дата обробки, підпис та печатка, назва засобу. Засоби для обробки можна принести свої, або придбані у ветлікарні. Зі свого досвіду скажу, що приїхавши на Волинську 12 за ветеринирним свідоцтвом, лікар заповнив всі необхідні дані про обробку від паразитів, та сказав вдома обробити песика від глистів та кліщів самостійно.
Ветеринарне свідоцтво за формую 1 (Ф1) та міжнародний ветеринарний сертифікат
Ці два документи взаємопов’язані між собою, адже не маючи одного, не вдасться отримати другий.
Документ під назвою Ветеринарне свідоцтво за формою 1 (ВЕТ-1, ВЕТ-1(СНД) це все одне і теж свідоцтво. Перше – діє по Україні, друге – поширюється на країни СНД) видається у державній ветеринарній лікарні на основі:
У свідоцтві «Форма 1» зазначається загальна інформація: про власника тваринки, про песика (кішку), про подорож (чим подорожуєте, місце відправлення та прибуття, назва митного пропускного пункту).
Маючи Ветеринарне свідоцтво Ф1 ми можемо обміняти його на Міжнародний Ветеринарний сертифікат. Це можна зробити на кордоні у пункті ветеринарного контролю, де є ветеринарна служба (нижче напишу в яких) або у митниці Держмитслужби у вашому місті (ВПІК, що переводиться як відділ прикордонного інспекційного контролю управління державного контролю на кордоні, до компетенції яких належить оформлення та видача міжнародних ветеринарних сертифікатів Про стан здоров'я тварин, з метою некомерційного переміщення домашніх тварин за межі території України.
Я оформляла у Києві, за адресою Повітрофлотський проспект, 92б. Тобто, отримавши свідоцтво за формою Ф1, я поїхала до ВПІКу, щоб обміняти його на Міжнародне свідоцтво, з яким я безперешкодно пройшла Польську митницю. Ще один важливий момент: Міжнародне свідоцтво можна отримати не раніше, як за три дні до від'їзду. З собою потрібно мати:
Зверніть увагу, що не на всіх пунктах пропуску є ветеринарний контроль і вас відправлять до іншого пункту де він є, тому краще про них дізнатися заздалегідь. Окрім цього вночі вони не працюють, тому потрібно буде чекати.
Моя порада, краще отримайте Міжнародний сертифікат заздалегідь. Додаю посилання на перелік ВПІК в Україні. Перш ніж їхати подзвоніть. ВПІК на Повітрофлотському проспекті працює, я отримала сертифікат в порядку живої черги. Все ок!
Ось пункти державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті Львівської регіональної служби, що знаходяться на державному кордоні України з країнами членами Європейського Союзу:
Перед виїздом краще подзвонити на гарячу лінію та дізнатися, чи працює у пункті пропуску, який ви будете перетинати вет. лікар.
Митниці Держмитслужби (ВПІК) у вашому місті хороший варіант спрощення перетину кордону. Один мінус – вони можуть обміняти свідоцтво (Ф1) на Міжнародний ветеринарний сертифікат, якщо з моменту титрів пройшло 3 місяці, тобто витриманий карантин. Принаймні так було до 27 березня 2023 року. Ця умова досі діє для країн ЕС, але не для Польщі, яка не вимагає утримання тварини у карантині 3 місяці, а тільки титри на сказ.
На офіційному польському сайті інформації про те, що потрібно мати цю довідку немає, але якщо дивитися правила ЄС, то в деяких джерелах вона фігурує. Окрім цього на сайті ДПСУ також вона згадується, як обов’язковий документ під час перетину кордону. Дзвонила я в декілька кінологічних організацій у Києві, більшість не знає, що за довідка, та навіщо її робити, якщо мій песик не входить до клубу та не родився в розпліднику. Багато спілкувалася, та списувалася з власниками тварин, у багатьох цю довідку не питали, тому робити її, чи ні справа кожного. За довідкою власник повинен звернутися в офіційно зареєстровану кінологічну або фелінологічна організацію. Для оформлення довідки потрібно мати міжнародний ветеринарний паспорт песика чи кішки.
Вартість 150-500 грн.
P.s. Я вирішила не робити цю довідку, тому що ні один власник тварини, який перетинав кордон не підтвердив, що її запитували. І навіть не чули про ню. Як я і думала, при перетині кордону ніхто так і не спитав цю довідку. Це як і туристична страховка, яку вимагають робити, але ніхто її не питає… але від неї хоч якась користь.)
Надіюсь моя публікація "Правила ввезення тварин до Польщі — необхідні документи". Наш досвід та корисна інформація» стане вам у нагоді. Коли ми готувалися до подорожі за кордон з Леоном, перечитали та передивилися багато джерел інформації, але всюди були якійсь непорозуміння, таке враження, що більшість переписували один в одного і робили одні і ті ж помилки.) Не вистачало конкретики. Тому маючи за спиною свій досвід та знання вирішили поділитися з вами. Будь-ласка діліться своїм досвідом, задавайте питання в коментарях. Приємної подорожі з вашими улюбленцями!
Додаю посилання на офіційне джерело про зміни щодо перевезення тварин від 27 березня 2023 року
https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/nowe-uproszczone-zasady-wjazdu-osob-przemieszczajacych-sie-z-ukrainy-ze-zwierzetami-domowymi
Комментарии
Виктория 23.01.2024 16:28
Добавить комментарий